Výroba

V současnosti mám připraven do výroby špičkový elektronkový předzesilovač pro dynamickou rychlostní přenosku. Protože mnohé firmy, vyrábějící gramodesky (Supraphon nevyjímaje), nedodržovaly při výrobě doporučení mezinárodní normy RIAA, je vybaven přepínatelnými korekcemi s průběhy definovanými časovými konstantami podle tabulky známých výrobců. V signálové cestě není jediný polovodičový prvek.

Dokončil jsem vývoj High-End výkonového hybridního zesilovače pro home audio. Smíšené osazení aktivními prvky přináší výhody elektronek ve vstupním, rozkmitovém a budícím stupni, výkonové Power-FETy nahrazují koncové elky a především velmi problematický výstupní transformátor. Tato kombinace je z hlediska spolehlivosti provozu, obvodového a technologického řešení to nejlepší, co lze v současnosti realizovat s výhledem několika desítek let, dokud nebudou objeveny zcela nové aktivní prvky. Mohu objektivně říct, že měření a poslech to dokazují. Své studiové Alesis Monitor One MKII jsem ještě tak dobře hrát neslyšel. Přizval jsem mnoho kritických posluchačů a můj dojem potvrdili. Nyní dolaďuji mechaniku a po výrobě a nasmlouvaném prodeji první serie pěti kusů se zde objeví nabídka k prodeji dalších.

Zkušební vzorek

 

Stručné parametry a popis.

Výstupní výkon: 2x 80W/4Ω, zkreslení nemohu uvést, protože nemám měřič, který by tak malé změřil.

Vstup: citlivost 1V ef., imp. 50kΩ.

Odstup (lineárně): lepší než 90dB, s mým přístrojovým vybavením neměřitelný, v bednách s uchem u repráků naprosté ticho.

Dvojčinný koncový stupeň s komplementárními Power-FETy, zapojenými jako „emitorové“ sledovače (nepodílejí se na rozkmitových vlastnostech zesilovače) a galvanicky navázanými na zátěž. Tranzistory pracují ve třídě B s nastavitelným minimálním klidovým proudem, vylučujícím přechodové zkreslení. Z tohoto důvodu je provoz ekonomický oproti třídě A, která v tomto případě nepřináší žádné zásadní kvalitativní výhody (pokud někdo tvrdí že ano, pak je nejspíš snob). Vstupní, rozkmitový a budící zesilovač je osazen elkami a řešen tak, že přímo krmí výkonové tranzistory. V signálové cestě této části nejsou žádné polovodiče ani elektrolytické kondy. Schema zapojení z pochopitelných důvodů nezveřejním, bude využito komerčně. Připravuji verze konců pro profesionální aplikace v ozvučování ve výkonových hladinách řádově stovek wattů (možná se podaří i kilowatt ve třídě H v konstrukční spolupráci s Milošem Nahodilem).

V dalším výhledu připravuji elektronkový dvou až čtyřpásmový crossover, předzesilovač s převodníkem SPDIF a kvalitní dvoukanálový mikrofonní předzesilovač pro snímání sterea systémem A-B (X-Y) a MS, všechno bez jediného polovodiče v signálové cestě.